Facebook Zaman Tüneli ile Kullanıcı Profillerini Yeniden Tanımlıyor

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, heyecanla beklenen yeni profil revizyonu olan Zaman Tüneli’ni duyurdu. Kullanıcı profillerini sanal birer albüme dönüştürecek olan özellik, ileriki günlerde daha çok konuşulacak gibi görünüyor.

22 Eylül’de San Francisco’da düzenlenen f8 Konferansı’nda Zuckerberg, Facebook profillerinin geleceği konusundaki şirket vizyonunu paylaştı. Facebook’un TheFacebook olarak bilindiği 2006 senesinden başlayarak Facebook profillerini görsellerle izleyicilerin önüne serdi. Bugüne kadarki profil tasarımlarının o an için ne yaptığınızı göstermeye yettiğini ama Zaman Tüneli ile bundan daha fazlasının mümkün olacağını söyledi. Kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve nerelerde bulunduğunuzu göstermenin bir yolu olarak sunulan Zaman Tüneli’nde kendi geçmişinizi paylaşrken arkadaşlarınızın geçmişini öğreneceksiniz. Belki aynı tarihlerde aynı şehirde yaşamış olduğunuzu keşfedeceksiniz. Doğduğunuz andan itibaren yaptığınız her şeyden sanal bir geçmiş sayfası yaratan Zaman Tüneli, eksiksiz bir tasarım olarak görünüyor.

Facebook, sizin bugüne kadarki Facebook geçmişinizi yani yüklediğiniz fotoğrafları, güncellemelerinizi ve etkinliklerinizi otomatik olarak Zaman Tüneli’ne yüklüyor. Kullancı ayrıca Way Back bölümünü kullanarak geçmişine dair ne kadar içerik ya da görsel varsa yükleyebiliyor. Zuckerberg’in deyişiyle Zaman Tüneli’ni doldurmak hem çok eğlenceli ve hem de çok kolay olacak!

Zaman Tüneli, bulunmuş olduğunuz yerleri gösteren bir de harita özelliği içeriyor. Harita, Facebook Places sayesinde her yeri detaylıca gösterebiliyor. İsterseniz doğum yerinizi bile işaretleyebiliyorsunuz. Yeni profil sayfalarının en üstünde yer alan büyük ebattaki profil resmi bölümüyse en dikkat çekici özellikler arasında yer alıyor.

Zaman Tüneli’nin amacı Facebook’ta yarattığınızın içeriği yeniden yeni bir düzleme taşımak. Zuckerberg ve ekibi, Facebook’u arkadaşlarınızın ne olduğunu keşfederken aynı zamanda sizin de ne olduğunuzu göstermenizi sağlayan bir alan yapmak istiyorlar.

Video: http://www.youtube.com/watch?v=hzPEPfJHfKU