Steve Jobs aramızdan ayrıldı (1955-2011)

2004 yılından beri nadir görülen bir pankreas kanseri türüyle mücadele eden Apple’ın kurucusu Steve Jobs dün erken saatlerde aramızdan ayrıldı.

1976’da çocukluk arkadaşı Steve Wozniak ile Apple’ı kuran Steve Jobs Apple II ve Macintosh bilgisayarları ürettikten bir süre sonra ayrılmak zorunda kalıp, ticari açıdan çok başarılı olan Pixar animasyon stüdyolarını kurmuştu. 2006 yılında Pixar stüdyolarını Walt Disney’e satmasının ardından Dİsney’in yönetim kuruluna geçmişti. 1996 yılında tekrar Apple’a dönen Steve Jobs 1997-2011 yılları arasında Apple’da CEO olarak görev aldı. 24 Ağustos’ta rahatsızlığı nedeniyle Apple’daki CEO’luk görevini Tim Cook’a bırakarak yönetim kuruluna dahil olmuştu.

Apple yönetim kurulu Steve Jobs’ın vefatından duydukları üzüntüyü şu cümlelerle ifade etti:

“Steve’in parlak zekası, tutkusu ve enerjisiyle hayatımızdaki sayısız yeniliklerin kaynağı olmuştur. Steve sayesinde dünya ölçülemeyecek kadar iyiye gitti.

Onun en büyük aşkı karısı Laurance ve ailesiydi. Kalplerimiz onlarla ve onun olağanüstü hediyeleriyle ulaşılmış olanlarla…”

Apple.com Steve Jobs’ın vefat haberinle birlikte düşüncelerini, anılarını ve taziyelerini paylaşmak isteyen sevenleri için rememberingsteve.apple.com adresini verdi.