Mac için Messages uygulamasının Beta versiyonu çıktı

Hepimizin bildiği gibi her yazılımın bir raf ömrü vardır. Görünüşe bakılırsa OS X Lion’un anlık mesajlaşma programı olan iChat için de bu süre dolmuşa benziyor. Apple, iChat uygulamasının yerini alması beklenen, Mac OS X Mountain Lion ile sunulacak olan ‘Messages’ uygulamasının beta versiyonunu çıkardı.

Messages uygulaması bir Mac kullanıcısının iChat’in de var olan herşeyi değiştireceğe benziyor. Ancak endişelenmeye gerek yok, eğer düzenli bir iChat kullanıcısıysanız iChat’iniz yeni mesajlar uygulamasında yerleşik özellikleriyle birlikte devam ediyor olacak.

Messages uygulamasının getireceği özellikler:

  •   Her Mac, iPhone, iPod touch veya iPad’e sınırsız mesaj gönderebilirsiniz.
  •   Mac’inizde bir konuşma başlatıp daha sonra bir başka cihazla eşleştirdiğinizde, diğer cihazdan konuşmanıza    devam edebilirsiniz. Bu durum kendi Apple ürünleriniz arasında kolay geçiş imkanı sunar.
  •   Cihazlar arasında fotoğraflar,videolar ve ses dosyaları paylaşabilirsiniz.
  •   Mesajlar uygulaması içerisinde Facetime görüşmesi yapabilirsiniz.
  •   Messages ile 100 MB’a kadar dosya gönderebilirsiniz.
  •   AIM, Yahoo, Jabber ve Google gibi yerleşmiş servislerin kullanımına devam edebilirsiniz.

iChat’in yerine gelecek olan Messages’ı kullanmak için OS X Mountain Lion’ı almak gerekiyor. Ayrıca şu an Mac OS X Lion sahipleri tarafından kullanılabilen uygulamanın beta süresi dolduktan sonra tam sürümü Lion sahiplerine sunulmayacak.

Şu an beta sürümünde olan uygulamayı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
http://www.apple.com/macosx/mountain-lion/messages-beta