Sosyal Medyanın Yeni Fenomeni: Pinterest!

Twitter, Facebook, Tumblr gibi sosyal medya fenomenlerine bir yenisi daha eklendi: Pinterest. Peki nedir bu Pinterest?

Aslında 2 yılı aşkın bir süredir kullanımda olan ancak Türkiye’de ve tüm dünyada yeni yeni dikkatleri üzerine çeken Pinterest, fotoğraf ve video paylaşımları yapabileceğiniz, pano sistemiyle çalışan sosyal bir platformdur. Pin (iğne) ve interest (ilgi) kelimelerinin birleşiminden oluşan Pinterest için daha kısa bir ifade kullanılacak olunursa bir ”resim imleme” sitesi de diyebiliriz.

Pinterest’in temel mantığı, diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi paylaşıma dayanıyor. Kullanıcılar, ilgilerini çeken konularla ilgili fotoğraf ya da videoları çok sayıda insanla paylaşabiliyor; dahası paylaşımın kaynağının kim olduğu da görülebiliyor. Beğendiğiniz kıyafetleri, sevdiğiniz kitapları, gittiğiniz ya da ilginizi çeken mekanları, yemek tariflerini veya aklınıza gelebilecek her türlü görseli Pinterest’te paylaşabilir, kendi panonuzu zenginleştirebilirsiniz.

Pinterest’te paylaşım yapmanın adı ‘Pin’ olarak geçiyor. Kullanıcılar Pin It adlı uygulamayı bookmark’larına yerleştirerek internette rastladıkları video ve fotoğrafları kolaylıkla diğer kullanıcılarla paylaşabiliyor. Paylaşımların yapıldığı bölümün adı ise ‘Board’, yani pano. Kişiler panolarında paylaşmak istedikleri görselleri kategorilere ayırabiliyor ve eğer isterlerse paylaşımda bulundukları panolara diğer kullanıcıların da katkıda bulunmasına izin verebiliyor. Yapılan paylaşımları ‘Like’ tuşu ile beğenme ve yorum yapabilme de mümkün. Ayrıca ‘Repin’ özelliği ile Pinterest’te gördüğünüz ilginç paylaşımları kendinize ait bir panoda paylaşabiliyorsunuz.

Sitenin üst bölümünde bulunan Pinners you follow  butonu ile kullanıcılar diğer kullanıcıların pinleri görüntüleyebilirken, yayınlanan videoları videos‘tan izleyebilir, Populer‘den de popüler pinleri takip edilebilirler. Pinterest’in en büyük ticari getirisi ise Gifts bölümündeki ürünlerin affiliate sistemiyle sunulması.

Pinterest henüz doğrudan üyelik sistemine açık olmadığından, üye olabilmek için platformun ana sayfasından (www.pinterest.com) bir davetiye talep etmek gerekiyor. Davetiye için e-mail adresinin verilmesi yeterli oluyor. Pinterest yetkilileri davetiyenizi bir kaç gün içinde yolluyor. Fakat bir kaç gün beklemek istemiyorsanız, tanıdığınız diğer Pinterest üyelerinden yardım alabilirsiniz. Mevcut üyeler isteyenlere Facebook ve Twitter üzerinden sınırsız davetiye gönderebiliyor.

Site açıldığı günden bugüne ortak zevk ve ilgi alanlarına sahip insanları, milyonlarca ”pin”le bir araya getirdi. Ayrıca Pinterest’in trafiği LinkedIn ve Google Plus’ı geçti. Pinterest, 2011 yılının, ilk üç çeyreğinde 4 milyon, son çeyreğinde ise 7,5 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmayı başardı.