İşte Karşınızda Yeni iPad!

Merakla beklenen yeni iPad, dün San Francisco’daki YerBa Buena Sanat Merkezi’nde  düzenlenen etkinlikle Apple’ın CEO’su Tim Cook tarafından tanıtıldı. Apple, iPad ve iPad 2 tabletlerini sırasıyla Mart 2010 ve Mart 2011’de yine aynı yerde, efsane CEO’su Steve Jobs ile tanıtmıştı. Ancak bu sefer Jobs’un koltuğunu devralan Tim Cook basının karşısına çıktı.

Tanıtımdan önce yeni tabletin ismi ile ilgili birçok görüş belirtilmişti. Birçoğuna göre yeni iPad, iPad 3 adını taşıyacaktı. Tanıtıma çok az bir gün kala ise ortaya, tabletin adının ‘iPad HD’ olacağına dair bir idda atıldı. Bu iddayı savunanlar yeni iPad’in en kaliteli yüksek çözünürlük teknolojisine sahip olacağını düşünüyorlardı. Nitekim haklı da çıktılar fakat yeni tabletin adı ‘yeni iPad’ oldu. Ve böylece Apple,  Mac Book Air ve iMac’de kullanmadığı numaralandırma sistemini iPad’den de çıkarmış oldu.

Peki yeni iPad’de neler var?

Öncellikle şunu söyleyebiliriz ki USB girişi hariç hayranlarının tüm beklentilerini karşılıyor. Görünüm olarak da iPad 2’ye çok benziyor. A5x işlemci ve 4G bağlantı özelliğinin bulunduğu tablette, iPhone 4 ve iPhone 4S’te kullanılan yüksek çözünürlüklü Retina Display ekran teknolojisi (2048 x 1536) yeni iPad’de de karşımıza çıkıyor. Bu ekranın PPi değeri 264. iPad 2’de ise 1024 x 768 piksel bir ekran kullanılıyordu.

 

 

Fiziksel özelliklerine bakacak olursak yeni iPad, 24,6 cm genişliğinde bir ekrana sahip, ağırlığı yaklaşık olarak 630 gram ve kalınlığı ise 9.4 mm. Ayrıca yeni iPad’in arka panelinde bir de aydınlatma özelliği bulunuyor.

Çoğu kişi yeni tabletin A6 işlemci içereceğini düşünüyordu. Fakat yeni iPad, Apple tarafından geliştirilen A5x çipli çift çekirdekli bir işlemciye sahip. Apple böylece, özel geliştirilen çiple en yüksek görüntü kalitesini sunmayı planlıyor. Ayrıca, yeni iPad’in yeni işlemcisi A5x, iPad 2’de kullanılan A5’ten 4 kat daha hızlı.

Cook’un yaptığı açıklamaya göre arkada 5 mega piksellik iSight kamera mevcut. iPhone 4’te ki kameranın aynısı olan, otomatik ve dokunarak netlik yapabilen bu kamera, 1080p çözünürlükte Full HD video çekimi yapabiliyor. iPad 2’deki kamera 720p video kayıt edebiliyordu. Yeni tabletin ön yüzündeki kamera ise VGA kalitesinde fotoğraf ve video çekiyor.

Sanal klavyesinde yeni bir mikrofon tuşu bulunan tablette sesle metin girişi de yapılabilinecek. iPad, operatörlerin desteklemesi durumunda artık kişisel bağlantı noktası olarak da kullanılabilecek.

iPhone 4S ile tanıştığımız sesli komut verme ve yönlendirme özelliği olan Siri, yeni tablette de bulunuyor. Apple, yeni iPad tanıtımında, yeni Apple TV ve güncellenmiş işletim sistemi iOS 5.1’i de sundu. Yeni iOS, Siri uygulamasına Japonca kullanılabilme özelliği de ekliyor.

Yeni iPad bataryasıyla da tam puan aldı diyebiliriz. Aralıksız 10 saat batarya ömrü sunan cihaz, 4G kullanımıyla tam 9 saat kullanılabilecek. 4G LTE özelliğinin diğer firmaların tabletlerinde batarya ömründen ciddi miktarda yediğini hesaba katarsak, 9 saat çok önemli bir süre.

Yeni iPad çok daha gelişmiş bir ara yüze sahip. Yeni efektlerin eklendiği,adres defteri ve diğer içeriklerin güncellendiği yeni iPad , iPhoto uygulamasını çok daha üst bir seviyeye çıkarmış durumda. iPhoto, iPad’le çekilmeyen fotoğrafların düzenlenmesine de imkan verecek ve 19 mega piksele kadar çıkan fotoğrafları düzenleyebilecek birçok üstün araç sunacak.

 

 

Yeni iPad, 16 Mart’ta ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, İsviçre, Japonya, Hong Kong, Singapur ve Avustralya’da satışa sunulacak.

Siyah ve beyaz olarak iki renk seçeneğine sahip olarak satışa çıkarılacak iPad’in fiyatları ise şöyle:

  • 16 GB WiFi + 4G : 629 dolar
  • 32 GB WiFi + 4G : 729 dolar
  • 64 GB WiFi + 4G : 829 dolar
  • 16 GB WiFi : 499 dolar
  • 32 GB WiFi : 599 dolar
  • 64 GB WiFi : 699 dolar