Markalar Zaman Tüneli’ne geçiyor!

Facebook, 29 Şubat’ta Zaman Tüneli’ni markaların kullanımına açtı. Tüm markalar önümüzdeki bir ay boyunca istedikleri zaman sayfa tasarımlarını değiştirebilecekler. Zaman Tüneli’ne geçmeyen sayfalar ise, 30 Mart günü otomatik olarak Facebook tarafından Zaman Tüneli’ne geçirilecekler.

İçeriğini sürekli yenileyen ve en son Zaman Tüneli gibi radikal bir uygulama ile değişen Facebook’un bu uygulaması, markaların tanıtımlarını yapmaları açısından iyi bir fırsat gibi görünüyor. Öncelikle Zaman Tüneli, markaların kendilerini daha iyi ve özgün bir şekilde ifade edebilmeleri imkanını sunuyor. Sayfada kullanılan görseller özellikle ön plana çıkıyor; dolayısıyla sayfa, tasarım açısından daha zengin gözüküyor.

Bu uygulama ile marka sayfalarının daha çok kişisel hesaplara benzediğini söylemek yanlış olmaz. Sayfanın en üst bölümünde ana görsel ve logo ile ziyaretçileri karşılayabiliyorsunuz. Daha önce sol kısımda gördüğümüz sekmeler, yeni tasarım ile birlikte ana görselin altındaki bölümde yer alıyor. Zaman Tüneli’nde sayfanın üzerinde yer alacak olan, kapak fotoğrafı olarak da bilinen ana görsel 851 x 315 piksel, onun sol alt kısmındaki profil fotoğrafı bölümüne ise 180 X 180 piksel büyüklüğündeki görsellerinizi yerleştirebiliyorsunuz.

Zaman Tüneli’nin en önemli özelliklerden birisi de müşterilerin, markaların sayfalarına mesaj gönderebilecek olması. Böylece markalar, müşterileriyle birebir iletişim halinde olacaklar. Bir diğer özellik ise, markalar için büyük önem taşıyan landing pageler artık yeni dizaynda ayarlanamayacak. Bu yüzden artık Hoşgeldiniz sayfası gibi sayfalarda yer almayacak.  Bu noktada kapak resimleri önem kazanıyor; yani iş grafik tasarımcılara ve sosyal medya uzmanlarına kalıyor.

Timeline (Zaman Tüneli) ile birlikte önemli içerikler öne çıkarılarak sayfanın üst kısmında 7 gün boyunca yer alabiliyor. Bununla beraber, sayfaların ulaştığı hayran sayıları ya da diğer başarıları Timeline’da metinlerle veya görsellerle zenginleştirilerek hayranlara sunulabiliyor. Markalar ayrıca, şirket geçmişine ait içerikleri de takipçileri ile paylaşabiliyor.