Facebook hakkında şaşırtıcı gerçekler ve istatistikler

Bundan ancak 10 yıl öncesini zar zor hatırlayabildiğimiz ve bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi duran akıllı telefonların, tabletlerin yer aldığı, “tweet” ve “pinning” gibi yeni terimlerin yaşamımızın azımsanamayacak bir bölümünü kapsadığı bir dünyada yaşıyoruz. Dünya üzerinde 650 milyon’dan fazla kullanıcısı olan Skype ‘tan kendi hesabımızı açıp, İzlanda’da bulunan biriyle anında video görüşmesi yapabiliyor ve bunu yaparken de koltuğumuzda oturup içeceğimizi yudumluyabiliyoruz. Ne kadar kolay değil mi? Şimdilerde bize gayet normal gelen tüm bunlar, 10 yıl öncesinde düşünüldüğünde hayalden öte gidemezdi. Fakat teknolojinin ve meraklılarının hızla artması bunları günlük rutinlerimizin arasına bir anda yerleştiriverdi. Hayatımız bir yandan hızla kolaylaşırken, bir yandan da bundan bir kaç yıl sonra neler olabileceğini kestirmemiz de giderek zorlaşıyor.

Gelelim Facebook’a. Facebook geçenlerde önemli bir kilometre taşını geride bıraktı ve resmen 1 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaştığını duyurdu. Rakam oldukça büyüktü, ama rakamdan çok gerçekler, sosyal ağların hayatımızda ne denli büyük bir yeri ve önemiminin olduğunu gözler önüne seriyordu.

Facebook ile ilgili bazı istatistiklere bakacak olursak:

  • Kullanıcı yaş ortalaması 22 olan Facebook’a bu zamana kadar 219 milyar fotoğraf yüklenmiş durumda,
  • Facebook’a “Beğen” düğmesi 2009’da dahil edildi (evet, yalnızca bundan 3 yıl önce tanıtıldı ve şimdi neredeyse her yerde) ve bu düğmeye 1.13 trilyon kez tıklandı,
  • Facebook’da 140.3 milyar arkadaş bağlantısı bulunuyor,
  • Check – in’lerle birlikte, 17 milyar yer bildirimi yapılmış post mevcut,
  • Müziğin 210 bininci yılında, 610 miyar şarkı, 22 milyar kez Facebook üzerinden dinlendi,
  • Facebook’un şu anda 6 milyardan fazla mobil kullanıcısı bulunmakta.

Facebook 2008 yılında yalnızca 100 milyon kullanıcıya sahipti. Şimdi ise 1 milyar. Dünya nüfusunun 7 milyar olmasından yola çıkacak olursak 6 milyar insanın Facebook’a kaydolma olasılığı hiç de az değil. Ne dersiniz?